Schools
School   Principal    
Allen Elementary School
423-843-4713
District 1 Earlene Weeks view map visit website
Alpine Crest Elementary School
423-874-1921
District 2 Norma Faerber    view map visit website
Apison Elementary School
423-236-4322
District 7 RON HUGHES view map visit website
Barger Academy
423-493-0350
District 8 Greg Bagby view map visit website
Battle Academy
423-209-5747
District 4 SAUNYA GOSS    view map visit website
Bess T. Shepherd Elementary School
(423) 855-2611
District 7 Valerie Brown view map visit website
Big Ridge Elementary School
423-843-4793
District 3 ANGELIA ASKINS view map visit website
Brainerd High School
(423) 855-2615
District 5 URAS AGEE    view map visit website
Brown Academy
423-209-5760
District 6 view map visit website
Brown Middle School
423.344.1439
District 9 JANE REYNOLDS view map visit website
Calvin Donaldson Environmental Science Academy
423-825-7337
District 4 CHERRYE ROBERTSON view map visit website
Central High School
(423) 344-1447
District 9 Finley King view map visit website
Chattanooga Charter School of Excellence
423-710-1121
  Jennifer Huskins view map visit website
Chattanooga Charter School of Excellence Middle
423-710-1121
  Jennifer Huskins view map visit website
Chattanooga Girls Leadership Academy
423-702-7230
  Dr. Elaine Swafford view map visit website
Chattanooga High Center for Creative Arts
(423) 209-5929
District 6 Debbie Smith view map visit website
Chattanooga School for the Arts & Sciences
District 4 Jim Boles    view map visit website
Chattanooga School for the Liberal Arts
423-855-2614
District 8 Krystal Scarbrough    view map visit website
Clifton Hills Elementary School
423-493-0357
District 4 RAY EVANS view map visit website
Daisy Elementary School
(423) 332-8815
District 1 SAMANTHA WALTER view map visit website
Dalewood Middle School
(423) 493-0323
District 5 CHRISTIAN EARL view map visit website
Dawn Program
423-209-7740
District 6 D. Lisa Guffey view map visit website
DuPont Elementary School
423-870-0615
District 3 Barbara Shepherd view map visit website
East Brainerd Elementary School
423.855.2600
District 7 Bryan Stewart view map visit website
East Hamilton School
423.893.3535
District 7 GAIL CHUY view map visit website
East Lake Academy
423-493-0334
District 4 LAKESHA CARSON view map visit website
East Lake Elementary School
423-493-0366
District 4 JOYCE LANCASTER view map visit website
East Ridge Elementary School
District 8 GAIL HUFFSTUTLER    view map visit website
East Ridge High School
(423) 867-6200
District 8 TAMMY HELTON    view map visit website
East Ridge Middle School
423-867-6214
District 8 Steven Robinson    view map visit website
East Side Elementary School
(423) 493-7780
District 4 Stephanie Hinton view map visit website
Falling Water Elementary School
423-843-4711
District 1 Lea Ann Burk    view map visit website
Ganns Middle Valley Elementary School
(423) 843-4700
District 3 Allyson DeYoung    view map visit website
Hamilton County Collegiate High at Chattanooga State
(423) 697-4492
District 4 Sonja Rich view map visit website
Hamilton County High School
423-344-1433
District 9 Gary Kuehn view map visit website
Hamilton County Virtual School
(423 )697-3226
  Sonja Rich view map visit website
Hardy Elementary School
(423) 493-0300
District 4 SHANNON BRAZIEL view map visit website
Harrison Elementary School
423-344-1428
District 9 Wendy Jung view map visit website
Hillcrest Elementary School
(423) 855-2602
District 5 Vonetta Maston    view map visit website
Hixson Elementary School
423-870-0621
District 3 JULIE FINE view map visit website
Hixson High School
(423) 847-4800
District 3 Lee Sims    view map visit website
Hixson Middle School
423 847 4810
District 3 LEANGELA ROGERS    view map visit website
Hunter Middle School
(423) 344-1474
District 9 Robert Alford view map visit website
Ivy Academy
  Willie Richardson view map visit website
Lakeside Academy of Math, Science, and Technology
423-855-2605
District 5 ANDREA JOHNSON    view map visit website
Loftis Middle School
(423) 843-4749
District 3 BRENTLEY ELLER view map visit website
Lookout Mountain Elementary School
423-821-6116
District 6 RUTH WHITE view map visit website
Lookout Valley Elementary School
(423) 825-7370
District 6 Alisan Taylor view map visit website
Lookout Valley Middle/High School (6-12)
(423) 825-7352
District 6 Rick Rushworth    view map visit website
McConnell Elementary School
423-843-4704
District 3 RUTH POHLMAN    view map visit website
Nolan Elementary School
423-886-0898
District 2 SHANE HARWOOD    view map visit website
Normal Park Museum Magnet School
District 6 view map visit website
North Hamilton County School
423-332-8848
District 1 JACQUIE HAUTH view map visit website
Ooltewah Elementary School
423-238-4204
District 9 THOMAS ARNOLD view map visit website
Ooltewah High School
(423) 238-5221
District 9 view map visit website
Ooltewah Middle School
423-238-5732
District 9 Chrissy Easterly    view map visit website
Orchard Knob Elementary School
423.493.0385
District 4 LAFREDERICK THIRKILL    view map visit website
Orchard Knob Middle School
423 493 7793
District 4 RONALD DAVIS    view map visit website
Red Bank Elementary School
(423) 874-1917
District 2 Haley Brown view map visit website
Red Bank High School
(423) 874-1900
District 2 JUSTIN ROBERTSON    view map visit website
Red Bank Middle School
(423) 874-1908
District 2 Andrea Edmondson view map visit website
Rivermont Elementary School
423-870-0610
District 2 MARTHEL YOUNG    view map visit website
Sale Creek Middle/High School (6-12)
(423) 332-8819
District 1 Tobin Davidson view map visit website
Sequoyah High School
423-843-4707
District 1 view map visit website
Signal Mountain Middle/High School (6-12)
423-886-0880
District 2 ROBIN COPP view map visit website
Snow Hill Elementary School
423-344-1456
District 9 Sandy Barnwell view map visit website
Soddy Daisy High School
423-332-8828 x 3006
District 1 DANIEL GILBERT view map visit website
Soddy Daisy Middle School
District 1 NATHAN BLAKE FREEMAN view map visit website
Soddy Elementary School
423-332-8823
District 1 KIMBERLY RODEN    view map visit website
Spring Creek Elementary School
423-855-6138
District 8 Phil Iannarone    view map visit website
STEM School Chattanooga
423-531-6270
District 4 TONY DONEN    view map visit website
The Howard School
423-209-5868
District 4 ZAC BROWN view map visit website
Thrasher Elementary School
423.886.0882
District 2 REGINA BROCK view map visit website
Tyner Academy
(423) 855-2635
District 5 Julius Hargrove view map visit website
Tyner Middle Academy
423-855-2648
District 5 Crystal Sorrells view map visit website
Wallace A. Smith Elementary School
(423)344-1425
District 9 Sharon Dodds    view map visit website
Washington Alternative Learning Center
(423)893-3520
District 5 RODNEY KNOX view map visit website
Westview Elementary School
423-855-6141
District 7 Margo Williams view map visit website
Wolftever Creek Elementary School
(423) 238-7300
District 9 Penny Leffew    view map visit website
Woodmore Elementary School
423-493-0394
District 5 Cheri Guerdon    view map visit website
 

All content © 2015 Hamilton County Department of Education. All rights reserved.
3074 Hickory Valley Road, Chattanooga, TN 37421 | 423.209.8400