The HCDE School Board contact list is available to view or print in Adobe Acrobat format. If you don't have the free reader installed on your system, you can download it from the Adobe web site
Related Documents:
Printable - Schools by Board District

Schools By Board District
District 1
Rhonda Thurman, Board Member
Allen Elementary
Daisy Elementary
North Hamilton County Elementary
Sale Creek Middle High
Sequoyah High
Soddy Elementary
Soddy-Daisy Middle
Soddy-Daisy High

District 2
Marco Perez, Board Member
Nolan Elementary
Red Bank Elementary
Signal Mountain Middle High
Thrasher Elementary

District 3
Joe Smith, Board Member
Big Ridge Elementary
DuPont Elementary
Middle Valley Elementary
Hixson Elementary
Hixson Middle
Hixson High
Loftis Middle
McConnell Elementary

District 4
Tiffanie Robinson, Board Member
Brown Academy for Classical Studies
Chattanooga School for the Arts and Sciences - Lower
Chattanooga School for the Arts and Sciences - Upper
Garber Construction Academy
Hamilton County Collegiate High School at Chattanooga State
Hamilton County Virtual School
Hardy Elementary
Orchard Knob Elementary
Orchard Knob Middle
STEM School Chattanooga
Washington Alternative Learning Center

District 5
Karitsa Jones, Board Member
Barger Academy of Fine Arts
Brainerd High
Chattanooga School for the Liberal Arts (Jan. 2023)
Dalewood Middle
Dawn Program
Tyner Academy
Tyner Middle Academy
Woodmore Elementary

District 6
Ben Connor, Board Member
Alpine Crest Elementary
Chattanooga High School Center for Creative Arts
Normal Park Museum Magnet Lower and Upper
Red Bank High
Red Bank Middle
Rivermont Elementary

District 7
Joe Wingate, Board Member
Apison Elementary
East Brainerd Elementary
East Hamilton Middle
East Hamilton High
Westview Elementary

District 8
Larry Grohn, Board Member
Chattanooga School for the Liberal Arts (Until Jan. 2023)
East Ridge Elementary
East Ridge Middle
East Ridge High
Spring Creek Elementary

District 9
Gary Kuehn, Board Member
Brown Middle
Central High
Harrison Bay Future Ready Center
Harrison Elementary
Hunter Middle
Snow Hill Elementary
Wallace A. Smith Elementary

District 10
Faye Robinson, Board Member
Ooltewah Elementary
Ooltewah High
Ooltewah Middle
Shepherd, Bess T. Elementary
Wolftever Creek Elementary

District 11
Jill Black
Battle Academy
Calvin Donaldson Environmental Science Academy
Clifton Hills Elementary
East Lake Academy of Fine Arts
East Lake Elementary
East Side Elementary
Graduation Success Program
Howard Connect
Lookout Mountain Elementary
Lookout Valley Elementary
Lookout Valley Middle High
The Howard School